A RoHS irányelv (2011/65/EU), amely az eredeti 2002/95/EK irányelvet váltotta fel, az Európai Unió szabályozása, amely korlátozza bizonyos veszélyes anyagok használatát elektromos és elektronikai berendezésekben. RoHS az angol „Restriction of Hazardous Substances” kifejezés rövidítése, ami „Veszélyes Anyagok Használatának Korlátozása”-t jelenti.
- Csökkenteni az elektromos és elektronikai berendezésekben található veszélyes anyagok környezeti és egészségügyi hatásait.
- Elősegíteni a hatékonyabb hulladékkezelést és újrahasznosítást.
2011/65/EU irányelv által korlátozott anyagok:
- Ólom (Pb)
- Higany (Hg)
- Kadmium (Cd)
- Hexaszómium-króm (Cr(VI))
- Polibromált bifenilek (PBB)
- Polibromált difenil-éterek (PBDE)
- Bizonyos ftalátok, mint például a DEHP, BBP, DBP, és DIBP (ezek 2015-ben kerültek hozzáadásra az irányelvhez)
Az irányelv szabályozza az említett anyagok használatát az elektromos és elektronikai berendezések gyártásában és forgalmazásában az Európai Unióban. A gyártóknak bizonyosodniuk kell arról, hogy termékeik megfelelnek ezeknek a korlátozásoknak, mielőtt piacra kerülnek.
A RoHS irányelv kiterjed a legtöbb elektromos és elektronikai berendezésre, beleértve a háztartási gépeket, számítástechnikai eszközöket, világítástechnikai berendezéseket, elektromos eszközöket, stb. Az irányelv szabályozása lehetővé teszi, hogy az EU-ban forgalomba hozott termékek biztonságosabbak és környezetbarátabbak legyenek.
A RoHS irányelvvel kapcsolatos információkat magyar nyelven hivatalos európai uniós weboldalakon, például az Európai Bizottság vagy az Európai Unió hivatalos jogi portálján, az EUR-Lex-en is megtalálhatja. Itt közvetlen hozzáférhet a releváns jogszabályokhoz, beleértve a 2011/65/EU irányelvet is.
Az EUR-Lex oldalán keresztül közvetlenül elérheti a RoHS irányelvet magyar nyelven:
- EUR-Lex: https://eur-lex.europa.eu/ - Itt kereshet specifikus jogi dokumentumokra, mint például a RoHS irányelv, a keresőfunkció segítségével. Adja meg a jogszabály számát vagy a kapcsolódó kulcsszavakat a keresés során.
Ezenkívül, ha a magyar kormányzati vagy szakmai szervezetek weboldalain szeretne tájékozódni, az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség vagy a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal oldalai is tartalmazhatnak releváns információkat RoHS irányelvről magyar nyelven. Ezek az oldalak gyakran frissítik az EU jogszabályainak nemzeti végrehajtásával kapcsolatos információkat.
Leave a Comment