A fertőbozi Széchenyi István Geofizikai Obszervatórium területén a magyar űrkutatás és az intézményünk jövője szempontjából fontos létesítmény készült el. A hosszas tervezést és előkészítést követően megépült laboratóriumban geofizikai méréseket végezhetünk, szimuláljuk az űrbéli mágneses körülményeket, vagyis lehozzuk a Földre az ottani viszonyokat - mondta Westergom Viktor, Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet igazgatója. Az új, mágnesesen árnyékolt laboratórium megnyitásával hazánkban eddig megvalósíthatatlan geofizikai, űrkutatási, kőzettani, metallurgiai, biológiai és orvostudományi kutatások és alkalmazások elvégzésére nyílik lehetőség. Valamint arra, hogy űreszközök mágneses tisztaságát vizsgálhassák és űrkutatási műszereket fejlesszenek.



    • Egy speciális, ún. Merritt geometriájú tekercsrendszer képezi az aktív kompenzáló rendszer lényegét. Ennek specifikációját előzetes analitikus szimulációk eredményeire alapozva terveztük meg. A modellezések célja az volt, hogy a tekercsrendszer fókuszában minél nagyobb, illetve minél homogénebb központi tértartományt tudjunk biztosítani, amely a földi térrel ellentétes irányú és azzal megegyező nagyságú.
      • A geomágneses tér belső és külső forrásai egészen különböző időbeli skálán változnak: a Föld külső magjában lejátszódó magnetohidrodinamikai folyamatok eredményeként épül fel egy közelítőleg dipól geometriájú tér, ami a laboratórium szempontjából statikusnak tekinthető, míg
      • az ionozált felső légkörben az ionoszférikus, illetve magnetoszférikus folyamatok következtében kialakuló áramrendszerek mágneses tere, amit a felszínen többségében érzékelünk a másodpercestől a napos periódusokig terjednek.

    Ahhoz, hogy mindkét forrás terét hatékonyan tudjuk kompenzálni, a tekercsrendszerek meghajtó áramát, ezáltal a földi térrel ellentétes irányú kompenzáló teret másodpercenként frissítjük, mépedig a pillanatnyi geomágneses tér változásának megfelelő mértékben. Ehhez szükséges az obszervatóriumi környezet, ahol a geomágneses tér nagy pontosságú, másodperces gyakoriságú mérése folyamatosan biztosított.

    Az aktív kompenzáló rendszer eredményeként a terveink szerint nT pontossággal null mágneses teret állítunk elő a tekercsrendszer központi tartományában.

    • Ennek a maradéktérnek a további redukálását speciális, nagy mágneses permeabilitású anyagból, ún. mű-metal-ból épített árnyékoló kamrabehelyezésével biztosítjuk.

    A 2 fokozat néhányszor 10pT nagyságrendre redukálja a felszíni geomágneses teret egy 3x3x2.5m-es tértartományban. Mindezt kigészítendő a kamra két mű-metal rétege közötti légrésben elhelyezett alumínium réteg Faraday-kalitkaként árnyékolja a nagyfrekvenciás elektromágneses változásokat.

     

    forrás : CÍM

    HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet
  • index.hu