A ferrit mágnes és a neodímium mágnes közötti különbség elsősorban az anyagaik mágneses  tulajdonságaiban rejlik, ami alapvetően befolyásolja, hogyan viselkednek együtt. A neodímium mágnesek, amelyek neodímium-dysprosium-vas-bór ötvözetekből készülnek, sokkal erősebb mágneses teret képesek létrehozni, mint a ferrit vagy kerámia mágnesek, amelyek vas-oxidot és más fémeket tartalmaznak.

Amikor egy neodímium mágnes közel kerül egy ferrit mágneshez, annak erősebb mágneses tere miatt a következő jelenségek léphetnek fel:

Mágneses dominancia: A neodímium mágnes erősebb mágneses terének hatására a gyengébb ferrit mágnes mágneses mezője torzulhat vagy módosulhat. Ez annak következtében történik, hogy a neodímium mágnes dominálja a mágneses kölcsönhatásokat, mivel azonos térfogatban lényegesen nagyobb mágneses fluxust képes generálni.


Mágneses átrendeződés: A ferrit mágnes mágneses doménjei (azok a mikroszkopikus területek, ahol a mágneses momentumaik egyező irányba rendeződnek) átrendeződhetnek vagy újra orientálódhatnak a neodímium mágnes erősebb terének hatására. Ez általában átmeneti jelenség, de tartós expozíció esetén a ferrit mágnes mágneses tulajdonságai is megváltozhatnak.

Erőhatások: A két különböző típusú mágnes között fellépő erőhatások is komplexebbé válnak. A neodímium mágnes által kifejtett erő képes arra, hogy a gyengébb mágneses mezőjű ferrit mágnes terét szorongassa vagy elmozdítsa, ami szintén hozzájárulhat annak mágneses rendszerének torzulásához.

A mágneses mezők interakciója miatt tehát a neodímium mágnes jelentős befolyással bír a ferrit mágnes mágneses rendszerére. Ez különösen fontos lehet olyan alkalmazásokban, ahol a mágneses mezők tisztasága és stabilitása kritikus, például szenzorokban vagy különböző műszerekben. 

Ilyen torzulások alakulnak ki a műszerekben és mérőegységekben mint a mágneses kuplunggal működő vízmérők, gáz mérők és a Lenz törvénye szerint működő villanymérő egységekben is. De jelentős torzító hatás, vagy működés képtelenséget okozhat a tahográfok működésében is.






Okok, amiért a neodímium mágnes átmágnesezi a stroncium ferrit mágnest:

Mágneses energiatermék különbsége: A neodímium mágnesek mágneses energiaterméke sokkal magasabb, mint a stroncium ferrit mágneseké. A nagyobb energiatermék azt jelenti, hogy a neodímium mágnes erősebb mágneses mezőt hoz létre, amely képes átmágnesezni a gyengébb stroncium ferrit mágnest.

 

 

Koercitív erő: A koercitív erő a mágneses anyag azon képessége, hogy ellenálljon a demagnetizációnak. A neodímium mágnesek magasabb koercitív erővel rendelkeznek, mint a stroncium ferrit mágnesek. Ez azt jelenti, hogy a neodímium mágnes képes fenntartani erős mágneses mezőjét, miközben a stroncium ferrit mágnes könnyebben átmágneseződik.

 

Mágneses mező befolyása: Ha egy erősebb mágneses mezőt (neodímium) alkalmaznak egy gyengébb mágnesre (stroncium ferrit), az erősebb mező képes átrendezni a gyengébb mágnes doménjeit, átmágnesezve azt.

 

Ezek a tényezők együtt vezetnek ahhoz, hogy a neodímium mágnes képes átmágnesezni a stroncium ferrit mágnest.