Sebészek először ültettek be mágneses lebegéssel működő titániumszívet emberi páciensbe.

 

Sebészek sikeresen beültettek egy mesterséges titániumszívet egy emberi páciens mellkasába, amelyet ugyanaz a „maglev” technológia hajt, amit a nagysebességű vonatoknál is használnak. A készülék alkotói remélik, hogy ez az eszköz rengeteg transzplantációra váró páciens életét mentheti meg, és akár egy nap a meghibásodott szívek végleges helyettesítőjévé is válhat.

A mágneses lebegtetés, vagyis a „maglev” technológia az ellentétes mágneses pólusok természetes taszítóerejét használja ki, hogy egy tárgyat a levegőben tartson, lényegében lebegtetve azt. A technológia legismertebb alkalmazása a valóságban a nagy sebességű vonatok, vagyis a „bullet train”-ek létrehozásában történt, amelyek érintkezés nélkül siklanak a mágneses sínek felett, több mint 300 km/h sebességgel.

Most a kaliforniai székhelyű BiVACOR vállalat tudósai a Texas Heart Institute-tal együttműködve beültették az első mesterséges szívet, amelyet maglev technológia működtet egy életmentő szervátültetésre váró emberi páciens mellkasába.

 

A BiVACOR Total Artificial Heart (TAH) szivattyúzási mozgását egy mágneses lebegéssel működő rotor irányítja, amely forogva keringeti a vért a testben, miközben érintés nélkül lebeg a kompakt implantátum titánium burkolatán belül. Beültetés után az elv nélküli szív elméletileg képes egy aktív felnőtt férfit is támogatni, és egy külső intelligens vezérlő segítségével a szívverés gyorsasága is szabályozható. Továbbá remélik, hogy súrlódásmentes kialakítása megszünteti a mechanikai kopás és végső soron a meghibásodás kockázatát.

Július 9-én a Texas Medical Center sebészei sikeresen beültették az első emberi páciensbe a mágneses lebegéssel működő szívet, az FDA által jóváhagyott kísérlet részeként, amelynek célja a mesterséges szerv biztonságosságának és megvalósíthatóságának tesztelése. Jelenleg a BiVACOR szíve nem végleges helyettesítőként, hanem inkább hídimplantátumként készül, amely életben tartja a betegeket, amíg donor szív nem válik elérhetővé.

Szerencsére a BiVACOR TAH képes volt nyolc teljes napig életben tartani a pácienst, ezután a sebészek július 17-én eltávolították a mesterséges szervet, és donor szívvel helyettesítették azt. A páciens mostanra jól gyógyul, ahogy azt a Texas Heart Institute legfrissebb jelentése is megerősítette.

A tervek szerint további négy páciens kap mesterséges szívet a BiVACOR első emberi próbájának lezárása előtt. A jövőre nézve a vállalat reméli, hogy mágneses lebegéssel működő szervét végül számtalan beteg életének megmentésére fogják használni, és talán egy nap hosszú távú helyettesítőként is szolgálhat az emberi szív számára.

 

„Ez az eszköz életmentő hídként szolgálhat a szívátültetés felé; a jövőbeli vizsgálatok bizonyíthatják, hogy hosszú távú pumpaként is potenciállal rendelkezik, amely 
hatékonyan helyettesítheti a páciens szívét” – mondta Dr. Alexis Shafii, a Baylor St. Luke's Medical Center Szívátültetési Sebészeti Igazgatója. „Úgy gondoljuk, hogy a BiVACOR TAH végül számos életet menthet meg, és javíthatja azon betegek életminőségét, akik számára egyébként nincs más elérhető terápia.”

Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) szerint szívbetegség körülbelül 6,7 millió 20 év feletti amerikait érint. Ezzel szemben évente mindössze 6 000 donor szív válik elérhetővé világszerte. Az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) becslése szerint 100 000 beteg számára jelenthetne azonnali előnyt a mesterséges szívekhez való hozzáférés, amelyek segíthetnének áthidalni a szívleállás és az életmentő műtétek közötti rést, ezáltal számtalan életet megmentve.


https://www.ign.com/articles/surgeons-implant-maglev-powered-titanium-heart-in-human-patient-for-the-first-time