![A Föld mágneses mezője átalakulóban: Mire számíthatunk a pólusváltás után? A Föld mágneses mezője átalakulóban: Mire számíthatunk a pólusváltás után?](https://www.euromagnet.hu/image/cache/catalog/A%20BLOG/earth%20magnetic%20field%20euromagnet-1060x400w.jpg)
Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb okokat, amelyek miatt a pólus helyzete változik:
1. Folyadékdinamika a Föld külső magjában
A külső magban örvénylő, kavargó, vezetőképes fémek óriási dinamóként működnek, és ez teremti meg a Föld mágneses terét. Az áramlásokban bekövetkező változások elegendőek ahhoz, hogy módosítsák a mágneses teret, így a mágneses északi pólus elmozduljon.
2. Gyorsuló elmozdulás
A mágneses északi pólus korábban viszonylag lassan vándorolt, de az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb sebességgel mozdul el, évente akár több tíz kilométert is. A kutatók ezt a felgyorsulást a Föld mélyén található folyékony fémáramlatok irányának és sebességének összetett változásaival magyarázzák.
3. Folyamatos nyomon követés és frissítések
Az Amerikai Nemzeti Környezeti Információs Központok (NCEI) és a Brit Geológiai Szolgálat ötévente (vagy szükség esetén hamarabb) frissíti a Nemzetközi Mágneses Modellt (World Magnetic Model, WMM). Ezek a hivatalos frissítések a világ minden táján a navigációs és térképezési rendszerek alapjául szolgálnak.
4. Hatás a navigációra
Ahogy a mágneses északi pólus elmozdul, a mágneses iránytűk mutatója is idővel módosul. A kritikus rendszerek – az okostelefon-alkalmazásoktól a repülőgépek műszereiig – pontos képet igényelnek a Föld mágneses teréről, ezért létfontosságúak a rendszeres, hivatalos újra kalibrálások.
Mivel bolygónk belseje folyamatosan változik, a mágneses északi pólus is tovább fog vándorolni – a tudósok pedig szorosan nyomon követik majd a mozgását, hogy biztosítsák a navigációs és kommunikációs rendszerek pontosságát.
A mágneses északi sark helyzete hivatalosan változik. Miért?
A Világ Mágneses Modell (World Magnetic Model) frissített verzióját december 17-én adták ki, és új előrejelzést tartalmaz arról, hogyan fog elmozdulni a mágneses északi sark a következő öt évben. Íme az okok, amelyek miatt változtatni kellett rajta.
December 17-én az Egyesült Államok Nemzeti Környezeti Információs Központjai (National Centers for Environmental Information, NCEI) és a Brit Geológiai Szolgálat (British Geological Survey, BGS) közzétették a Világ Mágneses Modell legújabb verzióját. Ez a modell azt jósolja, hogyan fog a Föld mágneses tere eltolódni és megváltozni az elkövetkező öt évben.
A Világ Mágneses Modell megmutatja a különbséget a mágneses és az igazi (földrajzi) északi sark között a Föld minden pontján. Alapvető szerepet játszik a műholdas és repülőgépes navigációban, valamint segíti a telefonos navigációs alkalmazásokat (például a Google Mapset) abban, hogy a felhasználókat megfelelően tájékozódáshoz segítse.
A mostani frissítés évek óta tervezett lépés, és a legtöbb felhasználó valójában semmi különbséget nem fog észre venni emiatt. Ugyanakkor a módosítás elengedhetetlen ahhoz, hogy a navigációs rendszerek pontosan működjenek, és hogy a tudósok pontosabb előrejelzést készíthessenek a Föld jövőbeli mágneses teréről.
Miért van a Földnek mágneses tere?
A Föld fő mágneses terét a bolygó külső magjában (a felszíntől nagyjából 2 890–5 000 kilométer mélységben) található olvadt vas hozza létre. Ez a villamosan vezető, folyékony vas állandó mozgásban van, és amikor egy már meglévő, gyenge mágneses térben áramlik, elektromos áramot generál. Az elektromos áram viszont létrehozza a saját mágneses terét, így egy önfenntartó folyamat alakul ki, amelyet geodinamo-hatásnak nevezünk.
(Összefüggő cikk: A Föld forgó belső magja lassulni kezd – és ez megváltoztathatja napjaink hosszát)
A geodinamo évmilliárdok óta folyamatosan újratermeli a Föld mágneses terét. Ha nem lenne valamilyen mechanizmus, amely fenntartja a teret, akkor a Föld körülbelül 40 000 év alatt elveszítené azt – magyarázta Bruce Buffett, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) geofizikusa.
„Ha egy forró ágyúgolyót tennénk le az asztalra, az fokozatosan kihűlne. A hő szépen lassan elszivárogna, és végül kiegyenlítődne a környezettel – mondta Buffett a Live Science-nek. – Ugyanez a helyzet a mágneses térrel is. Ha a folyadékmozgások nem tartják fenn, akkor fokozatosan elenyészik, és eltűnik.”
Hol van a mágneses északi sark?
A mágneses északi sark eltér a földrajzi északi sarktól, amely mindig állandó helyen található. A földrajzi északi sark az a pont, ahol a Föld forgástengelye metszi a bolygó felszínét, és ahol minden hosszúsági kör összeér. A mágneses északi sark ezzel szemben az északi félgömb azon pontja, ahol a Föld mágneses erővonalai függőlegesen mutatnak befelé a bolygó irányába.
A külső mag bonyolult mozgása miatt a mágneses északi sark évről évre több tíz mérföldet is eltolódhat. Mivel a Föld mágneses tere kissé aszimmetrikus és összetettebb, mint egy közönséges rúdmágnesé, a mágneses déli sark – vagyis az a pont a déli félgömbön, ahol a mágneses tér függőlegesen mutat a Föld belseje felé – nem egészen ugyanúgy mozog. Ugyanakkor az elmúlt években az északi sarkhoz közeli mágneses tér erősségének változásai a kanadai sarkvidéki területekről Szibéria felé tolódtak.
Mi az a Világ Mágneses Modell?
A Világ Mágneses Modell a Föld mágneses terének matematikai leírása és egyben előrejelzés arról, hogyan változik a tér a következő években. A modell kombinálja az Európai Űrügynökség (ESA) Swarm műholdjai által gyűjtött adatokat és a Föld felszínén elhelyezett, nagypontosságú magnetométerek (mágneses térerősséget mérő műszerek) méréseit, hogy meghatározza, milyen a mágneses tér a bolygó minden pontján.
A navigációs alkalmazások a Világ Mágneses Modell adatait GPS-szel kombinálva segítik a felhasználók tájékozódását. „Az okostelefonban vagy GPS-rendszerben van egy magnetométer, lényegében egy digitális iránytű” – mondta William Brown, a BGS geofizikusa, aki részt vett a Világ Mágneses Modell létrehozásában és frissítésében. „Megméri a mágneses tér irányát ott, ahol vagyunk, majd a készülék a földrajzi helyzetünket a Világ Mágneses Modell szoftverébe táplálja, hogy megtudja, milyennek kellene lennie ott a mágneses térnek. Összehasonlítva a mért értékeket azzal, amit várunk, meg lehet határozni, hogy milyen irányban áll a készülék, tehát merre nézünk.”
Miért éppen most frissítik a Világ Mágneses Modellt?
A Világ Mágneses Modell új verzióját ötévente adják ki, hogy figyelembe vegyék azokat a változásokat, amelyeket a külső mag mozgása okoz a mágneses térben. A mostani kiadás ennek az ötéves frissítési ciklusnak a része.
„Az igazi kihívás, és az oka annak, hogy ötévente megújítjuk a modellt, hogy a mágneses tér változása nem szabályos, nem teljesen előre jelezhető. Egy nagyon összetett, kaotikus rendszerről van szó – mondta Brown a Live Science-nek. – Általában nagyjából öt év az a határ, amikor a modell pontossága már nem olyan jó, mint szeretnénk. Ezért, amikor van plusz öt évnyi adatunk, mindig készítünk egy pontosabb előrejelzést, és frissítjük a következő öt évre vonatkozó jóslatainkat.”
A korábbi előre jelzett és a valóságban mért mágneses tér eltérései idővel felhalmozódhatnak, és előfordulhat, hogy gyakrabban is frissíteni kell a modellt. Például 2019-ben soron kívül kellett frissíteni, mert a külső mag az északi féltekén az átlagosnál gyorsabban mozgott. Ez a szokásosnál sokkal gyorsabb eltolódást eredményezett a mágneses északi sark helyzetében.
A legtöbb ember számára azonban a 2025-ös frissítés sem jár majd észrevehető változással a navigációban, és a telefonos térképalkalmazásokat sem kell külön beállítani miatta.
„Pontosan úgy tudsz navigálni, mint tegnap – mondta Brown. – Rendszeresen frissítjük a modellt, és mivel viszonylag rövid idő telik el két frissítés között, a legtöbben észre sem veszik a változásokat. A navigáció pontossága ugyanis általában bőven elegendő a felhasználók többségének.”
Leave a Comment